Wilgotność jest jednym z czterech podstawowych czynników, które muszą być kontrolowane podczas inkubacji jaj - inne czynniki to temperatura, wentylacja i obracanie.
Ponieważ na pierwszy rzut oka trudno pojąć czemu w zasadzie służy właściwa wilgotność w procesie inkubacji, dlatego najtrudniej ją kontrolować i regulować. Każdy hodowca, który zakupił inkubator otrzymuje razem z nim krótki przewodnik, który w podstawowym zakresie wyjaśnia również sposoby kontroli wilgotności. W większości przypadków, w standardowych warunkach wskazówki te są zupełnie wystarczające i pozwalają z powodzeniem przeprowadzić inkubację jaj.
Czasem jednak mogą pojawić się dodatkowe komplikacje, które zaburzą prawidłowy przebieg inkubacji. Trzeba wówczas podjąć dodatkowe kroki w celu dokładnej weryfikacji warunków inkubacji, również wilgotności. W niniejszych artykułach opiszemy wpływ różnych poziomów wilgotności na proces inkubacji, a także przedstawimy różne sposoby pomiaru i kontroli wilgotności.

Dokładna kontrola wilgotności jest procesem czasochłonnym.
Musimy pamiętać, że zanim poświęcimy czas na sprawdzanie i kontrolę poprawności systemu regulacji wilgotności musimy być pewni, że na ewentualne problemy w inkubacji nie mają wpływu inne czynniki takie jak temperatura czy obracanie jaj. Musimy być również pewni, że inkubowane jaj są zapłodnione, a koguty i kury, od których pochodzą jaja, są zdrowe i mają zapewnioną odpowiednią dietę.

Więcej informacji na temat wilgotność w inkubatorze:
Wpływ wilgotności na proces inkubacji jaj
Pomiar wilgotności w inkubatorze
Wyznaczanie wilgotności na podstawie masy jaj