Struktura skorpupy jaja
Struktura skorpupy jaja
Skorupki jaj są porowate - umożliwia to powolne przenikanie powietrza i pary wodnej na zewnątrz jaja, a więc wszystkie jaja, czy inkubowane, czy nie, bardzo powoli wysychają. Ilość wody, jaką jajo traci podczas inkubacji jest ważna i w znacznym stopniu zależy od warunków panujących w inkubatorach. Zwłaszcza od wilgotności. Jeśli wilgotność w inkubatorze jest zbyt wysoka, jaja zbyt wolno odparowują wodę. Jeśli wilgotność jest zbyt niska, jaja nadmiernie odparowują wodę, co powoduje ich gwałtowne osuszanie.

Wszystkie jaja w spłaszczonym końcu mają pęcherz powietrzny. W procesie inkubacji jajo poprzez mikro pory w skorupie odparowuje zawartą w sobie wodę, w drugą stronę absorbuje tlen z powietrza.
Rozmiar komory powietrznej w jaju podczas inkubacji
Rozmiar komory powietrznej w jaju podczas inkubacji
Na skutek tego pęcherz powietrzny ciągle się powiększa. Ów pęcherz odgrywa kluczową rolę w procesie inkubacji. Znajduje się w nim bowiem powietrze, którym w pełni rozwinięte pisklę zaczerpnie pierwszy oddech (będąc jeszcze w skorupce), a także pozwala takiemu pisklęciu przesunąć się i ustawić do pozycji właściwej do klucia.

Jeśli wilgotność w będzie zbyt wysoka, woda z jaja odparowywać będzie zbyt wolno, w konsekwencji pisklę będzie miało za mało miejsca, aby przebić skorupę. Dodatkowo pęcherzyk powietrzny może okazać się zbyt mały, aby pisklę mogło oddychać w nim powietrzem, a to doprowadzi do zamarcia zarodka tuż przed kluciem.

Często zdarza się, że z powodu niewystarczającej ilości miejsca w jaju dziób znajduje się zbyt daleko od właściwej pozycji do klucia. Pisklę nie może dostać się do pęcherza powietrza, i nie może przebić skorupy. Niski poziom wilgotności inkubacji prowadzi do wykształcenia piskląt nieproporcjonalnie mniejszych w stosunku do pęcherza powietrza gdy nadchodzi okres klucia. Takie pisklęta będą na ogół słabsze, lub mogą w ogóle zamierać chwilę przed, w trakcie lub po wykluciu. Należy przy tym zauważyć, że zdecydowanie większym zagrożeniem jest zbyt wysoka wilgotność w okresie inkubacji.